This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

DC komiks w kinie, czyli jakie adaptacje komiksowe są najlepsze?

Jesteście już znudzeni Marvelem i ich superbohaterami w kinie? Szukacie odświeżenia dobrze znanej, adaptacyjnej formuły? W takim wypadku powinniście obejrzeć jeden z hitów kinowych sygnowanych przez DC Komiks. Podobnie jednak, jak w przypadku Marvela, obok prawdziwych perełek znajdziemy całe mnóstwo „dzieł” o wątpliwej artystycznej wartości, jakie obliczone były raczej na zarabianie pieniędzy, niż na prawdziwą kinową ucztę. Poniżej przeczytacie o tym jakie komiksy DC naprawdę warto zobaczyć. Zapraszamy do lektury wszystkich wymagających miłośników mariażu kina i komiksu.

DC komiks, czyli prawdziwa legenda

 

DC to komiksowe wydawnictwo, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu pasjonatowi komiksowej sztuki. Powołane do życia w 1934 roku, czyli w epoce wielkiego boom na obrazkowe historie (zbieżność dat z wielkim kryzysem w USA jest nieprzypadkowa) szybko podbiła serce masowego czytelnika. W okresie Zimnej Wojny ich komiksy stały się jeszcze bardziej popularne. To własnie wtedy DC wydało na świat takie postacie, jak Batman, Superman oraz wiele, wiele innych. Ich tryumfalny marsz na szczyt popkultury trwa po dziś dzień. Coraz częściej jednak postacie z ich zeszytów zaludniają kinowe ekrany, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ich największej konkurencji, czyli Marvela. Choć adaptacje komiksów Marvela cieszą się zdecydowanie większą popularnością, to również DC komiks nie ma się czego wstydzić.

Z DC komiksem przez XX wiek

 

W ciągu wielu lat swojej działalności, DC bardzo często współpracowało z kinowymi twórcami. Wszystko zaczęło się od prawdziwego symbolu wydawnictwa, czyli Supermena. Potem filmowcy wzięli na warsztat Batmana. To właśnie tych dwóch panów w pelerynach stanowiło filmową wizytówkę DC w drugiej połowie XX wieku. Lata 90te przyniosły prawdziwe hity w rodzaju Powrotu Batmana, Batman Forever, czy Batmana i Robina.

 

Początek XX wieku to z kolei niezbyt udany film Catwomen z Hally Barry w roli głównej. W kolejnych latach znowu wrócono do Batmana, tym razem w odnowionej formule, zaproponowanej przez reżysera Christophera Nolana. To własnie filmy o Człowieku-nietoperzy w jego reżyserii stały się prawdziwymi przebojami na miarę nowego tysiąclecia. W międzyczasie pojawiła się też nowa seria o Supermanie, ale nie osiągnęła tak masowego sukcesu, jak nolanowski Batman.

 

W 2009 roku powstał niezwykle interesujący Watchmen: Strażnicy, proponujący zupełnie świeże spojrzenie na postacie superbohaterów oraz mroczne strony ich życia. Takiej konwencji nie spotkamy nigdzie indziej, nawet u Marvela, który zawsze uważany był za bardziej dojrzała i „mroczne” wydawnictwo.

 

To właśnie Strażników oraz Batmana w reżyserii Nolana uważa się powszechnie wśród fanów DC za najlepsze adaptacje serii wydawnictwa.

Epoka człowieka ze stali

 

Lata dziesiąte to kolejne kultowe serie, a przede wszystkim Iron Man z charyzmatycznym Robertem Downey Juniorem w roli głównej. Wśród zekranizowanych komiksów DC pojawiły się również takie tytuły, jak Wonder Women, żeński odpowiednik supermana, czy Liga Sprawiedliwych.

 

Tyle jeśli chodzi o tytuły naprawdę warte uwagi. Duża część pozostałych filmów to niestety typowe, kinowe wpadki. Przykładem może być tu absolutnie nieudana ekranizacja przygód Zielonej Latarni, czy też średni Jonah Hex.

 

Tak, czy inaczej jest co oglądać, a Marvel niewątpliwie musi czuć oddech swojego największego konkurenta na plecach. Nam pozostaje tylko kibicować tej rywalizacji, dzięki jakiej możemy cieszyć się tyloma wspaniałymi filmami.

https://www.atomcomics.pl/

Sorry, the comment form is closed at this time.