This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

Rentgen stomatologiczny u dzieci – co powinniście o nim wiedzieć?

Wśród usług medycznych, a przede wszystkim tych związanych z diagnostyką, rentgen stomatologiczny należy do jednych z najcześciej wykonywanych. Wydaje się on niezwykle prosty oraz szybki, jednak – podobnie jak przy korzystaniu z innych badań – warto zatrzymać się na chwilę i dowiedzieć czegoś więcej o tej banalnej z pozoru procedurze. Jak przebiega? Czy ma ona wpływ na nasze zdrowie? Czym jest RTG panoramiczne zębów? Na te, jak i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Dlaczego właśnie rentgen stomatologiczny?

 

Dzięki RTG zębów lekarz może zobaczyć to, czego nie jest w stanie dostrzec gołym okiem. Rentgen pozwala bowiem zajrzeć wgłąb zęba, żeby przekonać się o trapiących go problemach. Nie chodzi jednak tylko o „wnętrze”, ale o takie kwestie jak korzenie, czy położenie względem innych zębów. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie przy leczeniu, dlatego też zwykle przed jego podjęciem, dentysta zaleca właśnie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ich wykonanie w punktach w rodzaju krakowskiego rtgzebow.pl jest zwykle tanie i ekspresowe. Na nasze zdjęcie czekamy do kilkunastu minut. Co natomiast z samym przygotowaniem do niego?

 

Co przed zdjęciem?

 

Przed wykonaniem rentgena powinniśmy zdać sobie sprawę, że jest to całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe badanie. Ilość promieniowania rentgenowskiego wydzielana w trakcie jego trwania nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Co z kobietami w ciąży? Również i w ich wypadku nie ma się czego obawiać. Wbrew rozpowszechnionym stereotypom, rentgen zęba nie może uszkodzić płodu, gdyż mowa tu o punktowym zdjęciu, wykonanym bardzo słabą wiązką promieni. Dodatkowym zabezpieczeniem przed ich oddziaływaniem na inne części ciała jest specjalny „płaszcz” ubierany do badania.

 

Jeśli chodzi natomiast o samo przygotowanie to w przeciwieństwie do innego rodzaju zdjęć rentgenowskich, RTG zęba nie musi być wykonywane na czczo. Nie jest również konieczne umycie zębów przed nim, czy też innego rodzaju pielęgnacja zębów.

 

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku zdjęć panoramicznych, o jakich szczegółowo piszemy poniżej. Przed ich zrobieniem, należy wyjąć wszystkie kolczyki, czy też spinki w obrębie naszej głowy. To bardzo ważne ze względu na jakość zdjęcia, którą może pogorszyć obecność metali oraz innych pierwiastków obecnych w biżuterii.

 

RTG panoramiczne zębów

 

W tym miejscu warto wspomnieć o szczególnym rodzaju zdjęcia rentgenowskiego, a mianowicie, RTG panoramicznym zębów. Czym różni się ono od zwykłego rentgena stomatologicznego? Jeśli w przypadku tego ostatniego otrzymujemy zwykle punktowy „skan” jednego zęba, to przy panoramicznym możemy zobaczyć całe uzębienie, a także zatoki i skronie. Dlaczego jest tak ważne, by uchwycić szerszą perspektywę? Musimy pamiętać, że leczenie zębów, choćby chodziło o pojedyncze egzemplarze, to proces, który nie pozostaje bez związku z resztą naszego organizmu, a przede wszystkim innymi zębami, oraz wymienionymi wyżej strefami. Aby leczenie mogło być naprawdę skuteczne stomatolog musi otrzymać całą panoramę.

 

Sorry, the comment form is closed at this time.